Description
Dit kerkhof dateert van omstreeks 1800, en was tot 1930 de enige officiële stedelijke begraafplaats. In 1930 werd er een nieuw kerkhof aangelegd ten zuiden van de stad, dat de naam kreeg 'Kerkhof Kruisveld' en zich bevindt aan de Sint-Truidersteenweg.
Het oude kerkhof is een mooi voorbeeld van de monumentale 19de-eeuwse parkbegraafplaatsen die na de Franse revolutie overal ontstonden. Het is een sfeervol park in het centrum van de stad waar veel aandacht besteed werd aan het groene apect, om zo een ware oase van rust te creëren. Zo vinden we er stuk voor stuk prachtige bomen terug zoals de grootste valse Christusdoorn in Vlaanderen, reuze exemplaren rode en groene beuk en een Japanse koningsboom.
Centraal werd de kapel ingericht als een informatiecentrum waar de bezoeker kennis kan maken met de geschiedenis van het begraven in het algemeen, als eveneens met de geschiedenis van het kerkhof en zijn architectuur.
Het werd een rustplaats voor tal van Hasselaren die in de loop van de 19de en 20ste eeuw het aanzien van de stad mee bepaald hebben. Een belangrijk grafmonument is bijvoorbeeld de arduinen herdenkingszuil van M.A. Bamps (1793-1865), dat opgericht werd door het stadsbestuur als blijk van waardering. M.A. Bamps was immers meer dan 25 jaar lang de burgemeester van Hasselt. Hij gaf de stad omstreeks 1850 een ander uitzicht door wandellanen of boulevards aan te leggen. Onder zijn bestuur kreeg Hasselt ook een station en werd een modern wegennet uitgebouwd.